POLOHA / LOKALITA

Dům je na konci slepé ulice Pod Labuťkou. Labuťka je jedna z mála posledních zelených lokalit ve vnitřním městě.

Podle připravovaného nového územního plánu Prahy (tzv. Metropolitní plán) se zahrádky za naším domem rozparcelují a několik starších domků se doplní novými rodinnými domy. Bude to taková malá zahradní vilová čtvrť. Parcely však ještě hodně dlouho nebudou na prodej a jejich cena nakonec bude mimořádně vysoká. Město navíc stále zvažuje jejich prodej jednomu většímu investorovi, namísto rozprodeje jednotlivých parcel v dražbě.

Ovšem pouze náš dům a některé další sousední domy v ulici Pod Labuťkou mají současně i skvělý výhled na centrum vč. Pražského hradu. Konkrétně náš dům má úplně nejlepší polohu ze všech - je nejdál od hlavní cesty a současně i nejvýše s nejlepším výhledem. Toto místo je krásně zastrčené a i místně znalí návštěvníci se diví, jaké tu máme výjimečné soukromí.
viz fotografie z dronu - zde.

DOPRAVA / PARKOVÁNÍ

autobus - Kundratka - 4 min. chůze
tramvaj - U Kříže - 5 min. chůze
metro - Palmovka - 12 min. chůze

Parkování:

V současnosti ve vlastní garáži pro 2 auta.

Možnost rozšířit garáže na 4 auta viz plán - zde. V případě použití zakladačů v nové části, to může být dokonce až 6 aut celkem. Levnější alternativa je obětovat sklad nad garážemi a zakladače pro 4 auta provést již v přední části bez zadní dostavby.
Na ulici je parkování zcela volné, nejsou zde modré parkovací zóny.
Nicméně před našimi garážemi máme v úseku cca 30 m na naši žádost povolenu značku "zákaz stání", aby se tak zabránilo cizím vozidlům blokovat náš příjezdový prostor. Naše vlastní návštěvy mají pro zaparkování vyštěrkovanou plochu před garážemi pro cca 2 auta a dále mohou stát i přímo před našimi garážemi. Opačným směrem jízdy totiž zákaz stání neplatí.

Celý tento prostor je hlídán kamerou s vysokým rozlišením, detekcí pohybu, nočním viděním a archivovaným záznamem.

CAM

PŮDORYSNÁ DISPOZICE A VYUŽITÍ STAVBY

V1.podlaží se nachází společná předsíň pro vstup do kanceláře a do bytu. Dále je zde vstupní hala bytu, prádelna a wc pro hosty kanceláře. Z podesty vnitřního schodiště je vstup do skladu bytu.
Kancelář je udělaná tak (a ve zdech jsou schovány rozvody vody a odpady) aby se dala přestavět na samostatný byt 70 m2. Čistá podlahová plocha 1. podlaží celkem = 126,4 m2
viz plán 1.NP - zde

V2.podlaží se nachází hlavní část bytu. Velký obývací pokoj s výškou stropu přes dvě patra, jídelna, kuchyně, pracovna a pokoj hosta.
Čistá podlahová plocha 2. podlaží celkem = 145,9 m2
viz plán 2.NP - zde

Ve3. podlaží jsou tři ložnice, koupelna a komora. Čistá podlahová plocha 3. podlaží celkem = 117,8 m2
viz plán 3.NP - zde

---------------------------------------------------------------
390,1 m2 = celková čistá podlahová plocha celého domu vč. krytých teras
327,3 m2 = celková čistá podlahová plocha vnitřních podlah bez teras
---------------------------------------------------------------

Dole na kraji pozemku jsou dvě samostatné garáže. viz plán garáží - zde
Nad garážemi je venkovní zahradní sklad se zatravněnou střechou. Před skladem je skleník pro domácí čerstvé koření, marihuanu apod., co kdo preferuje.
viz plán skladu - zde

Stavba schodiště je připravena tak, aby do něj bylo možné později vestavět malý domácí výtah. Absolutně dokonalé řešení je výtah prodloužit ještě hlouběji pod zem a tam propojit tunelem přímo s garážemi.
Toto je samozřejmě poměrně drahé řešení a proto by se vyplatilo, pokud by se garáže současně zvětšily (viz kapitola Parkování, výše)a na jejich střeše se pak může postavit bazén.
viz plán - zde.

ARCHITEKTONICKÉ A KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ

Jedná se o neobvyklé architektonické i konstrukční řešení stavby.
Dům je navržen na pilotách vetknutých až 5 m hluboko do tvrdého skalnatého podloží. Piloty vystupují nad terén (někde až 2 m vysoko) jako pilíře, na kterých je železobetonová deska.

Nad deskou je postavený tzv. těžký dřevěný skelet kombinovaný s některými ocelovými prvky. Obvodové stěny jsou vícevrstvé, lícové cihly + z vnitřní strany tepelná izolace a sádrokartonové předstěny. Jižní fasáda je vyzděna z akustických cihel (+tepelná izolace) obložena zavěšenými velkoformátovými keramickými deskami.

Stropy jsou dřevěné. Příčky sádrokartonové, některé i zděné z lícových cihel. Schodiště je z masivního dubu na ocelové nosné konstrukci. Okna jsou dřevěná Euro s trojsklem, resp. se 4 skly. Vnější vrstva je totiž slepena ze dvou skel z důvodu zlepšení hlukového útlumu.

Podlahy masivní dubové (kromě ateliéru v přízemí). Venkovní zábradlí z tahokovu, pozinkováno.

Nejrůznější spoje a konstrukční detaily jsou záměrně přiznané a spoluvytváří celkově technicistně pojatý charakter architektury. Pokud netoužíte zrovna po kýčovitém domečku s věžičkami, pak toto je ta pravá stavba vyjadřující současnou dobu i osobnost majitele.
Stylové označení této architektury je: Industriální, konstruktivistická, trochu steampunk.

ZABEZPEČENÍ STAVBY

Dům je velmi dobře zabezpečen především hardwarově, což je důležitější než jakákoliv elektronika. V přízemí se dnes nachází architektonický atelier vybavený drahou technikou, a proto je celé toto podlaží kompletně a prakticky nedobytně zamřížované. Zamřížovaná je i část druhého obytného podlaží na snadno dosažitelných místech, jako např. zadní terasa a některá okna.
Mříže jsou designově provedeny tak, aby vypadaly jako žaluzie a většina návštěvníků ten rozdíl ani nepostřehne. Každopadně hustota tyčí a síla profilů je dokonce větší, než jak požaduje norma pojišťovny. Vstupní dveře do bytu i kanceláře jsou bezpečnostní s 12-ti bodovým jištěním.

Kromě mříží je celý dům až přehnaně zasíťovaný a to hned několika instalacemi:
Pohybová čidla, požární čidla, kamery, PC síťové kabely, telefonní kabely, TV kabely.
Tyto instalace jsou zavedeny prakticky do všech místností. Vše je svedeno do centrálního místa pro možné umístění serveru, napojení na vzdálený centrální pult bezpečnostní služby apod. Tuto instalační přípravu jsme provedli preventivně, ale v současnosti je zatím nepoužíváme.

PŘÍPOJKY / VYTÁPĚNÍ


Elektro
Stavba má přípojku pro vysoký příkon až 100 A, což je dostatečná rezerva pro nejrůznější dovybavování objektu (bazén, výtah apod...) a ideální pro zřízení rychlonabíječky elektromobilu v garáži. Momentálně jsou jističe dočasně sníženy na 63 A z důvodu úspor a nižších záloh na rezervovaný odběr. 100 A jsme tu však již v minulosti měli během stavby.
Dole na ulici vedle garáží je hlavní přípojková skříň pro oba domy, pro naši vilu i pro malý domek za námi. Každý má však samostatné jističe i elektroměr. Přípojkový pilířek je postaven na vedlejším pozemku na základě smlouvy o věcném břemeni s Prahou a je řádně zanesen do katastru.

Vodovod
Vodovodní šachta s vodoměrem je v silnici na ulici asi 30 m před domem. Na naší zahradě je pak druhá šachta s odbočkou a podružným soukromým vodoměrem pro malý domek za námi. Každoročně probíhá rozúčtování mezi nás, jako hlavního fakturovaného odběratele a mezi majitele domku. Buďto toto řešení časem samo zanikne, viz kapitola věcná břemena níže, nebo je možné vybudovat oddělené měření pro dva uživatele již dole na silnici. To má však určité technické komplikace, proto to necháváme být tak, jak to je, protože nás to nijak neruší a ničemu to nevadí.

Kanalizace
V ulici je zřízena společná přípojka jak pro splaškovou vodu z wc a koupelen, tak i pro dešťové vody ze střechy. Vzhledem k velkým suchům v posledních letech se však doporučuje dešťové svody z velké střechy od kanalizace odpojit a dešťovou vodu použít na vsakování na vlastním pozemku.

Plyn
Plyn není v celé ulici zaveden. Je pravděpodobné, že v budoucí vilové výstavbě na zahrádkách za námi, bude plyn později zaveden. V tu chvíli začne mít význam zřízení druhého příjezdu, viz poslední odstavec kapitoly věcná břemena níže.

Telefon
Na kraji zahrady je přípojková skříň telecomu s 10 páry tlf. linek. Využíváme pouze 2 a 8 je volných.

Vytápění
Vytápění je elektrické, akumulační, v koupelnách jsou podlahové topné rohože. Na akumulační kamna je výrazně výhodnější odběrová sazba za elektriku a je možné si vybrat mezi několika různými tarify, podle počtu hodin, preferovaného času odběru apod. Kamna jsou natolik předimenzovaná, že v zimě je pouštíme tak nanejvýše na 50% a ještě ani ne všechny. Některá kamna vůbec nezapínáme.

Kromě toho je v celém domě preventivně zabudované ve stěnách a v podlahách vzduchotechnické potrubí, zavedené do všech místností. Původní představa byla, že toto potrubí bude napojeno na rekuperační zařízení nebo na tepelná čerpadla nebo na centrální klimatizaci. To se však v praxi ukázalo zatím jako skoro zbytečné, neboť dům je natolik dobře tepelně izolovaný a má tak kvalitní pokovená skla v oknech, že toto nebylo vůbec potřeba zapojovat, ani kvůli zimě ani v létě kvůli horku.

Kupujícímu bude předán tzv. průkaz energetické náročnosti budovy PENB, který jsem nechal dodatečně vyhotovit, neboť v době výstavby toto ještě nebylo povinné. Podle tohoto ukazatele je budova v kategorii B- velmi úsporná, ale to jen proto, že ještě nemá zapojenou výše uvedenou rekuperaci nebo tepelná čerpadla. Pokud by se tato zařízení zprovoznila, automaticky by stavba poskočila do kategorie A - mimořádně úsporná. Je to však jen nesmyslná byrokratická hra s čísly pro žadatele o dotace. Budova je i bez toho a stále bude stejně dobře zaizolovaná a je jedno, jestli máte tepelná čerpadla nebo ne.

Od horní jižní terasy do komory s boilerem se zabudovaným výměníkem na připojení externího zdroje, je připraveno nerezové tlakové potrubí pro připojení solárních kolektorů, které se uvažovaly pověsit podél celého jižního zábradlí.

VĚCNÁ BŘEMENA

Na pozemku jsme již dříve s naším souhlasem nechali zřídit dvě věcná břemena. Jednak je to uložení ing. sítí pro malý domek za námi a právo chůze (nikoliv jízdy). Domek za námi je veden jen jako rekreační objekt a nemá momentálně jinou možnost připojení na ing. sítě než přes nás do ulice Pod Labuťkou. Jeho majitelé však přes nás nikdy nechodí, mají vlastní příjezd z ulice Na Labuťce IV. Věcné břemeno bylo zřízeno jen z formálních důvodů a situace se v oblasti za námi později stejně změní (plánuje se tam nová cesta, ing. sítě a výstavba vilek) takže důvod k těmto věcným břemenům časem zcela pomine.
Věcné břemeno chůze je záměrně zřízeno pouze na jméno majtele zadního domku, a nikoliv obecně na pozemek, aby tak nešlo bez souhlasu majitele hlavní vily toto břemeno donekonečna prodlužovat.

Naopak, my máme již několik let na magistrátu podanou žádost o odkoupení části zadního pozemku pro zřízení druhého, zadního příjezdu. Pro tuto žádost jsme již získali souhlas Prahy 8 a všech potřebných odborů magistrátu. Nyní se čeká jen na rozparcelování pro novou vilovou výstavbu na zahrádkách.